Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Furnizonin lokalet e Santorinit me drogë, arrestohen katër shqiptarë dhe një ukrainase, pjesë e një grupi kriminal në Greqi

Nga A2 CNN
21 Shkurt 2024, 18:39 | Kronikë

Katër shtetas shqiptarë, anëtarë të një rrjeti që shpërndanin lëndë narkotike në lokalet e natës në Santorini, janë arrestuar nga policia greke. Shqiptarët së bashku me një ukrainase, bënin furnizimin, magazinimin, përpunimin dhe trafikimin e lëndëve narkotike.

Sipas mediave greke, operacioni u shtri në disa zona të ishullit, ku u arrestuan katër shqiptarët Sulo Tahaj, 26-vjeç dhe vëllai tij Genci Tahaj, 30 vjeç nga Fieri, Fatmir Caushaj 36-vjeç nga Tirana, Renson Marra, 24-vjeç nga Kuçova dhe shtetasja ukrainase Anastasiya Ivanichenko, 30-vjeç.

Ndaj tyre u ngrit akuza për formim dhe anëtarësim në organizatë kriminale, shkelje të legjislacionit për substancat e varësisë dhe shkelje të legjislacionit për armët dhe dhunë ndaj punonjësve të policisë.

Sipas ELAS-it, rrjeti kriminal ishte i strukturuar në mënyrë hierarkike me një infrastrukturë profesionale dhe kishte hartuar një plan veprimi të detajuar, duke siguruar funksionimin e pandërprerë të të gjitha fazave të veprimtarisë (furnizimi, magazinimi, falsifikimi, standardizimi dhe trafikimi) për të marrë maksimumin. fitimi i mundshëm.

Ndërkohë grupi ishte i strukturuar dhe 26-vjeçari Sulo Tahaj ishte drejtuesi i organizatës, dhe kishte përgjegjësi për orientimin e plotë të anëtarëve të tjerë për transportin e drogës nga Athina në Santorini, standardizimin dhe ruajtjen e sasive në vende të fshehta në ishull për përfundimin e tyre me shpërndarjen në klubet e natës në ishull ose tek trafikantët e tjerë.

Ndërsa 30-vjeçari Genci Tahaj ishte zëdhënësi, duke marrë pjesë aktive në menaxhimin dhe organizimin e grupit me fokus menaxhimin e të ardhurave të tij dhe përfitimet e pritshme.

Në kontrollet e kryera në një magazinë dhe në tre shtëpi janë gjetur dhe konfiskuar:

-336 gram kokainë,

-2043 gram kanabis i papërpunuar,

-295 tableta ECSTAZY,

-pistoletë,

-60 fishekë,

-thikë, shumat prej 24,890 euro, 9,050 pesos uruguaiane, 182 dollarë amerikanë, 100 dollarë australianë dhe 5 paund britanike,

-3 peshore elektronike,

-pajisje elektronike për evakuimin e ajrit dhe formulimin e drogës,

-një mori ambalazhesh najloni

-7 automjete si mjete për kryerjen e veprave kriminale të unazës (dy furgona për transportin e turistëve, dy ICHE dhe dy motoçikleta).

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani