Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 27%
  • 1 mars 45%
  • Nuk e uroj 27%

556-vjetori i vdekjes së heroit, Gjergj Kastrioti Skënderbeu në librat dhe arkivat e botës

Nga Luela Myftari
17 Janar 2024, 16:45 | Kulturë

Motivi që bëri bashkë historianë e studiues në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit ishte një botim i ri për 556-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastrioti Skënderbeut.

Kjo bibliografi e re, e shkruar nga studiuesi dhe koleksionisti Hysen Dizdari, bëri bashkë edhe historianët Nevila Nika e Ferit Duka që vunë theksin te rëndësia jo vetëm për të shkruar, por edhe për të lexuar e mësuar mbi këtë figurë që bashkon shqiptarët.

Nika, nga ana tjetër, nuk kurseu edhe ironinë e fatit që shënjonte Tirana e diktaturës për heroin tonë kombëtar. Eventi nuk ishte vetëm një prezantim libri, por edhe një formë për ekspozimin e disa nga titujve më të mirë ndër vite për Skënderbeun.

Në 556-vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar, edhe Kryegjyshata e Bektashinjve është kujdesur të mbajë një event për lartësimin e figurës së Gjergj Kastriot Skënderbeut.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli