Dënimi i Fredi Belerit, reagon ashpër Greqia

Nga A2 CNN
5 Mars 2024, 20:21 | Politikë

Dënimi i Fredi Belerit, reagon ashpër Greqia

Greqia ka reaguar ashpër ndaj dënimit të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës Alfred Beleri. Në  një deklaratë të Ministrisë së Jashtme greke, cituar nga “Kathimerini” ngrihet shqetësimi mbi objektivitetin e procesit gjyqësor.

Dënimi nga një gjykatë shqiptare për kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës shtron shqetësimet e ngritura për objektivitetin e procesit", tha të martën Ministria e Jashtme e Greqisë, pasi një grek etnik u dënua me dy vjet burg për blerje votash.

Ministria tha se prezumimi i pafajësisë së Belerit u rrezikua "për shkak të deklaratave dhe veprimeve të jashtme që mbrojnë dënimin", ndërsa dënimi përfundimtar është "qartësisht disproporcional në lidhje me shkallën e veprës së pretenduar".

“Zbatimi selektiv i vendimeve gjyqësore dhe parandalimi i vendimeve gjyqësore nuk janë në përputhje me parimet e shtetit të së drejtës. Qeveria greke do të monitorojë nga afër rastin dhe do të presë me padurim një gjykim të drejtë dhe objektiv në gjyqin e apelit”, thuhet në një deklaratë.

Për më tepër, vendimi për të mos marrë parasysh kohën e kaluar në burg dhe për ta mbajtur atë në burg e pengon kryebashkiakun e zgjedhur të marrë detyrën dhe mban kandidatin e mundur në detyrë, “pavarësisht vendimit të shprehur të gjykatës muaj më parë që vendosi shkarkimin e tij të menjëhershëm”.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli