Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 42%
  • Modern 8%
  • I trashëguar 8%
  • Unik 42%

OSBE reagon për reformën zgjedhore: Vullneti politik nuk mungon, por ndryshimet në kod s'po ndodhin

Nga Marjo Brakaj
5 Mars 2024, 23:05 | Politikë

OSBE reagon për reformën zgjedhore: Vullneti politik nuk mungon, por

Vullneti politik nuk mungon, por ndryshimet në kodin zgjedhor nuk po ndodhin. Duke ripërsëritur se rishikimi i Reformës Zgjedhore duhet të ngrihet mbi rekomandimet e dhëna më herët, OSBE kërkon që puna të përmbyllet para zgjedhjeve të vitit të ardhshëm.

Bashkë me reformën duhet të rishikohet edhe baza ligjore në drejtim të parandalimit të shit-blerjes, fshehtësisë së votës dhe frenimin e keqpërdorimit të administratës publike argumenton shefi i ODIHR, Matteo Mecacci.

Më herët, në praninë e përfaqësuesve të OSBE-së, u takuan bashkëkryetarët e Komisionit të Reformës Zgjedhore Damian Gjiknuri dhe Enkelejd Alibeaj.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli