Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 27%
  • 1 mars 45%
  • Nuk e uroj 27%

“Është gjyshi im”, batuta e Ramës kur pyetet për foton e Ismail Qemalit

Nga A2 CNN
27 Nëntor 2023, 16:43 | Politikë

Në një bashkëbisedim që zhvilloi online në Këshillin e Atlantikut, ku foli për sfidat e rajonit të Ballkanit dhe perspektivën evropiane, kryeministri Edi Rama nuk kurseu as batutat.

Në një të ngjashme, temë e diskutimit u bë “Babai i Pavarësisë”, Ismail Qemali.

Presidenti dhe CEO i Këshillit të Atlantikut,  Frederick Kempe e pyet shefin e qeverisë se kush është personazhi në foton pas shpatullave të tij dhe Rama me humor i thotë se është gjyshi i tij.

 

BISEDA:

A mundeni, meqë iu premtova ndjekësve, a mund të ndani me ne kush është personi mbi supin tuaj të majtë?

Oh... Ai është gjyshi im.

Kush është ai?

Gjyshi im. A nuk e shikoni ngjashmërinë?

Desha t’jua vija në dukje.

Ai është babai i kombit shqiptar. Njeriu që ngriti flamurin e Pavarësisë, këtu në këtë qytet, disa qindra metra larg nga ku po ju flas, në vitin 1912.  Kështu që në një farë mënyrë ai është gjyshi i të gjithë shqiptarëve.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli