6 skuadra italiane në Champions League? Atalanta luan gjithçka

Nga Erald Kodhelaj
22 Maj 2024, 14:46 | Futboll

6 skuadra italiane në Champions League? Atalanta luan gjithçka

Italia ka garantuar 5 vende në edicionin e ri të Champions, por në fakt Serie A mund të përfaqësohet nga gjashtë skuadra.

Që kjo të ndodhë, Atalanta duhet të bëjë mrekullinë përballë Leverkusen. Llogaritë janë të thjeshta, bluzinjtë duhet të triumfojnë në finalen e Europa League dhe ta mbyllin kampionatin jashtë katër vendeve të para.

Kjo do të bënte që Atalanta të kualifikohej në Champions si fituese e eventit tjetër të UEFA-s dhe që Roma e vendit të gjashtë, të kualifikohet nga renditja në Serie A. Verdhekuqtë bëjnë tifo sot për bergamaskët, ndërsa të gjithë në Itali do të mbështesin Torinon dhe Fiorentinën, dy rivalët e fundit të skuadrës së Gasperinit në këtë edicion.

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024