Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 27%
  • 1 mars 45%
  • Nuk e uroj 27%

Griezmann eliminon Realin nga Kupa e Mbretit, edhe Barça në çerekfinale

Nga Erald Kodhelaj
19 Janar 2024, 13:27 | Futboll

Griezmann eliminon Realin nga Kupa e Mbretit, edhe Barça në

Atletico Madrid dhe Barcelona kualifikohen në çerekfinale të Kupës së Mbretit në Spanjë. Edhe pse hakmarrja është një pjatë që shërbehet e ftohtë, ky nuk është rasti i Atletico Madrid. Menjëherë pas disfatës në Superkupë, “colchoneros” reaguan, duke eliminuar Realin pas triumfit 4-2 në kohën shtesë.

Avantazhit të Atletico me Lino, Los Blancos iu përgjigjën pas gafës së portierit Oblak, përpara pushimit mes pjesëve.

Skuadra e Simeones shënoi sërish me Moratën në të 57-ën, por Reali nuk u dorëzua dhe barazoi me Joselu tetë minuta përpara fundit të kohës së rregullt.

Në shtesa vendimtar ishte Griezmann me golin e shënuar pas 100 minutave lojë, teksa Riquelme në sekondat e fundit vulosi suksesin 4-2.

Po kaq i vuajtur edhe kualifikimi i Barcelonës, pavarësisht kundërshtarit të dobët në letër. Katalanasit fituan 3-1 me përmbysje ndaj Unionistas de Salamanca nga kategoria e tretë.

Avantazhit të vendasve në pjesën e parë, Barcelona iu përgjigj me golat e Ferran Torres, Koundé dhe Balde. Skuadra e Xavi tregoi edhe një herë se po kalon një moment tejet të vështirë, por të paktën evitoi turpërimin.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli