Kush është Lookman? Kampioni "anonim" i Botës që "rilindi" tek Atalanta

Nga A2 CNN
23 Maj 2024, 09:28 | Futboll

Kush është Lookman? Kampioni "anonim" i Botës që

Ademola Olajade Alade Aylola Lookman (Wandsworth, Angli, 1997) është një lojtar shumë i veçantë, ndonëse për botën e futbollit ai “rilindi” në finalen kundër Leverkusenit, me tre gola që shkatërruan ekipin e Xabi Alonsos, i pamposhtur deri dje.

Lookman ka lindur në Angli dhe madje ka fituar Kupën e Botës U-20 me këtë përfaqësuese në vitin 2017. Sulmuesi ka luajtur me ekipet angleze U-19, U20 dhe U-21, por u lodh duke pritur ekipin e parë të “Tre luanëve” dhe tashmë ka zhvilluar 21 ndeshje me Nigerinë.

“Prindërit e mi janë nigerianë dhe kam shkuar shumë herë në Nigeri kur isha i vogël. Ishte një vendim i vështirë”, pranoi ai përpara se të debutonte në mars të vitit 2022 me “Shqiponjat” e Afrikës.

Si profesionist, ai shënoi në debutimin e tij me Evertonin në Premier League dhe në debutimin e tij në Bundesligë me RB Leipzig. Por, vetëm në Itali ka arritur të konsolidohet. Ai u transferua te Atalanta në verën e vitit 2022 në këmbim të 9 milionë eurove. Në Angli ai shënoi vetëm 11 gola në pesë sezone.

Ademola Lookman nuk e kishte të lehtë si fëmijë, përpara se të bashkohej me akademinë e të rinjve të Charlton Athletic: “Nëna ime punonte punë të pasigurta dhe ne jetonim në një zonë të privuar të Londrës. Ishte e vështirë sepse frigoriferi ishte gjithmonë bosh. Shkoja shpesh për të ngrënë në shtëpitë e miqve”.

Prandaj, nëna është bërë pika e tij e madhe e referimit: “Më mësoi se çfarë do të thotë fjala sakrificë, i jam shumë mirënjohës. Asnjëherë nuk u ankua dhe nuk tregoi kurrë shenja dobësie”.

Tani, me Atalantën, ai po shijon suksesin e mbrëmjes së Dublinit.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi