Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 42%
  • Modern 8%
  • I trashëguar 8%
  • Unik 42%

Plasin polemikat në Itali, Lazio e mbyll ndeshjen me 7 futbollistë ndaj Milanit, shpërthen Lotito

Nga A2 CNN
2 Mars 2024, 09:05 | Futboll

Plasin polemikat në Itali, Lazio e mbyll ndeshjen me 7 futbollistë

Milani mori një fitore të vuajtur në ndeshjen e parë të kësaj jave në Serie A, 0-1, edhe pse Lazio e mbylli ndeshjen me 3 lojtarë më pak.

Në fundin e takimit, presidenti i Lazios, Claudio Lotito, ka reaguar ashpër duke thënë se tre kartonët e kuq në humbjen e tyre ndaj Milanit përfaqësonin ‘një humbje të detyruar’ që tregoi se FIGC ‘nuk është në gjendje të garantojë’ besueshmërinë.

Trajneri Maurizio Sarri nuk doli pas ndeshjes për të folur për mediat më pas, kështu që vetëm Presidenti Lotito mbërriti aty për të sulmuar institucionin.

“Kur loja shkon kështu, duhet të ketë organizma të lënë mënjanë për të vlerësuar situatën”, ka thënë fillimisht Lotito.

“Do të thotë se sistemi është i pabesueshëm dhe kur kjo të ndodhë, ne kemi nevojë për një nivel të tretë të institucioneve për t’i dhënë fund kësaj situate. Kur shkel ligjin, ka një institucion për të gjykuar”.

“Për mendimin tim, sot dolëm përtej vijës së kuqe. Ne shkuam përtej çdo kufiri të imagjinueshëm. Klubi do ta bëjë zërin e tij të dëgjohet në vendet e duhura për atë që panë të gjithë”.

“Nëse sistemi nuk është në gjendje të garantojë besueshmërinë e tij, atëherë duhet të shtrojmë disa pyetje. Zëri ynë do të dëgjohet edhe në institucione të tjera”.

Kjo vjen vetëm disa orë pasi Lotito kishte paralajmëruar se Lazio ishte prapa planit të Lega Serie A për të paditur FIGC dhe për të krijuar një divizion të shkëputur të stilit të Ligës Premier, kështu që ai ishte tashmë i prirur drejt refuzimit të autoritetit të tyre.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli