Sondazh: A keni pasur raste të abuzimit me të dhënat tuaja personale?
  • Asnjëherë 10%
  • Shpesh 60%
  • Nuk jam në dijeni 30%

Të dielën kundër Spanjës, Anglia fluturon në finalen e botërorit të femrave

Nga A2 CNN
16 Gusht 2023, 16:41 | Futboll
Të dielën kundër Spanjës, Anglia fluturon në finalen e

Angli-Spanjë. Kjo do të jetë sfida në finalen e Kupës së Botës në futboll për femra. Vajzat britanike triumfuan në gjysmëfinalen e luajtur në Melburn përballë Australisë vendase, me rezultatin 3-1.

Anglia zhbllokoi rezultatin në minutën e 36-të të lojës, me Ella Toone. Përgjigjja e organizatoreve të turneut erdhi në pjesën e dytë me Samantha Kerr, goditja e të cilës u devijua aq sa për të nxjerrë portieren jashtë loje.

Barazimi nuk i demoralizoi anglezet, që shënuan edhe dy herë të tjera në harkun e 5 minutave lojë, me Lauren Hemp dhe Alessia Russo.

Spanja do të luajë finalen e parë në turnetë madhorë, ndërsa edhe Anglia e femrave kualifikohet për herë të parë në histori në finalen e Kupës së Botës. Avantazhi i britanikeve është eksperienca, pasi ato janë kampione të Europës në fuqi.

Finalja Angli-Spanjë do të luhet në Sidnei, mesditën e së dielës. Ndërkohë, të shtunën në mëngjes në Brisbain do të zhvillohet finalja për vendin e tretë ndërmjet Suedisë dhe Australisë.

Debat - nga Alba Alishani