Tërmet i fuqishëm në Iran, lëkundjet e orës 06:16 u ndien edhe në Turqi e Azerbajxhan

Nga A2 CNN
24 Mars 2023, 09:33 | Bota
Tërmet i fuqishëm në Iran, lëkundjet e orës 06:16 u

Një tërmet me magnitudë 5.6 ka ndodhur në Khoy të Iranit. Sipas të dhënave të siguruara nga AFAD, tërmeti i ndodhur në një thellësi prej 7 kilometrash është ndjerë edhe në lagjen “Baskale” të Van dhe Hakkari të Turqisë, që ndodhet 29 kilometra larg nga epiqendra e lëkundjeve.

Tërmeti me magnitudë 5.6 ka ndodhur në orën 06:16 minuta, ndërsa Zyra e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) u shpreh se, tërmeti ishte në një thellësi prej 7 kilometrash, ndërsa bëri thirrje për ruajtjen e qetësisë.

Nga lëkundjet nuk raportohen për dëme materiale apo të lënduar në njerëz.  

https://a2news.com/2023/03/21/lekundje-termeti-ne-greqi-panik-te-banoret/
https://a2news.com/2023/03/21/nje-termet-i-fuqishem-godet-afganistanin/
https://a2news.com/2023/03/23/termet-i-fuqishem-ne-argjentine/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi