Sondazh: Ku do e kaloni natën e ndërrimit të viteve?
  • Famije 77%
  • Restorant/bare 7%
  • Jashtë vendit 16%

Tjetër rritje temperaturash në Itali, qytete me “shenjë të kuqe”

Nga A2 CNN
15 Gusht 2023, 17:34 | Bota
Tjetër rritje temperaturash në Itali, qytete me “shenjë

Ditët e të nxehtit ekstrem të kësaj vere duket se nuk kanë përfunduar ende për Italinë.

Autoritetet presin rritje të ndjeshme të temperaturave në ditët në vijim, ku qytetet që pritet ta ndjejnë më shumë këtë valë të re do të jenë Firencen, Brescia dhe Bolzanon.

Ndërkohë, temperatura të larta janë paralajmëruar dhe në Bolonja, Perugia dhe Verona.

Ministria e Shëndetësisë iu kërkon qytetarëve që të marrin masa dhe të shmangin daljen në diell në orët e mesditës, sidomos fëmijët dhe të moshuarit.

Valët e të nxehtit ndodhin kur regjistrohen temperatura shumë të larta për disa ditë rresht, shpesh të shoqëruara me lagështi të madhe, rrezatim të fortë diellor dhe mungesë ajrimi.

Ditari A2 CNN