Pse ndihemi kaq mirë kur biem në dashuri?

Nga A2 CNN
7 Nëntor 2023, 22:45 | Lifestyle

Pse ndihemi kaq mirë kur biem në dashuri?

E keni vënë re që shumë herë mund t’ju thonë “pse keni një shkëlqim në fytyrë, mos keni rënë në dashuri”? Ekspertët e psikologjisë dhe neuroshkencës i përgjigjen kësaj pyetjeje, duke paraqitur një mori teorish.

Ka një arsye pse dukemi më të bukur e më të mitë kur ndihemi të dashuruar.

Të biesh në dashuri përmirëson kujdesin tonë për veten
Kur na pëlqen dikush, menjëherë i kushtojmë më shumë rëndësi pamjes sonë. Ne kujdesemi për pamjen, flokët, veshjet. Secila nga këto lëvizje automatikisht na jep një ndjenjë shprese dhe emocioni.

Hormonet e gëzimit aktivizohen në trup
Mjafton vetëm të presim një telefonatë apo takim me të dashurin tonë për të aktivizuar hormonet e humorit pozitiv në trup. Kur ndihemi të dashuruar, aktivizohet një “ shpërthim ” i madh i dopaminës dhe serotoninës dhe na jep ndjenja euforie dhe gëzimi. Ndërsa kontakti fizik fillon në marrëdhënie, oksitocina lirohet, duke rritur intimitetin dhe besimin.

Humori dhe qëndrimi ynë ndaj jetës ndryshon
Siç e kuptoni nga sa më sipër, dhe tashmë e dini, jeni në një humor më të mirë. Ndiheni të lumtur, tërheqës dhe dëshironi që të tjerët ta dinë këtë. Ju mund të kujdeseni më pak se çfarë thonë të tjerët dhe shpesh të zhyteni në ëndërrim me sy të hapur. Komunikoni dhe flisni më shumë me miqtë tuaj për të ndarë përvojën tuaj. Keni më shumë energji për të bërë gjëra, e shihni jetën me shpresë dhe një këndvështrim pozitiv.

Vetëvlerësimi ynë është rritur
Për arsyet e përmendura, vetëvlerësimi ynë është forcuar. Kur nuk shqetësohemi për atë që bëjnë ose thonë të tjerët dhe e perceptojmë jetën pozitivisht, atëherë mënyra se si ne besojmë në veten tonë ndryshon.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi