Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 83%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

Jeta e Matthew Perry në foto

Nga A2 CNN
29 Tetor 2023, 09:41 | Showbiz

Jeta e Matthew Perry në foto

Matthew Perry, i njohur për rolin e tij si Chandler Bing në serialin televiziv Friends, ka vdekur në moshën 54-vjeçare. Ai lindi në Massachusetts në vitin 1969 dhe u rrit në Otava, Kanada, ku ndoqi shkollën fillore me Justin Trudeau, i cili më vonë u bë kryeministër kanadez. BBC ka përgatitur një material të jetës së aktorit të sjellë përmes fotove.

Jeta e Matthew Perry në foto

Perry me Christina Applegate në 1988

Si adoleshent, Perry u transferua në Los Angeles për të ndjekur një karrierë si aktor. Në fund të viteve 1980, ai luajti si Chazz Russell në Boys Will Be Boys dhe si Roger së bashku me Christina Applegate në filmin adoleshent Dance 'Til Dawn.

Jeta e Matthew Perry në foto

Matthew Perry në Nju Jork, 1988

Por ishte roli i tij si Chandler Bing në Friends që i dha famw botwrore. Chandler ishte i famshëm për këngët e tij sarkastike, dhe roli i dha atij një nominim për Emmy Primetime në 2002.

Jeta e Matthew Perry në foto

Matthew Perry dhe Salma Hayek në një skenë nga filmi i vitit 1997 Fools Rush In

Komedia me aktorët Jennifer Aniston, Courteney Cox, David Schwimmer, Matt LeBlanc dhe Lisa Kudrow, u transmetua për herë të parë në 1994 dhe vazhdoi të bëhej një nga shfaqjet më të suksesshme të të gjitha kohërave.

Jeta e Matthew Perry në foto

Kasti i Friends në xhirimet e Central Perk me Jay Leno për një shfaqje speciale të Tonight në 2004

Perry gjithashtu u shfaq në disa filma, duke përfshirë Fools Rush In, Almost Heroes, The Whole Nine Yards dhe 17 Again.

Jeta e Matthew Perry në foto

Perry në episodin e 2000 Friends The One ku Chandler nuk i pëlqen qentë

Roli i tij më i fundit ishte si Ted Kennedy, ish-senatori amerikan dhe vëllai i presidentit të vrarë John F Kennedy, në mini-serialin televiziv të vitit 2017 “The Kennedys: Decline and Fall”.

Jeta e Matthew Perry në foto

Perry me aktorët Michelle Trachtenberg, Zac Efron, Leslie Mann në 2009

Jeta e Matthew Perry në foto

Një film promovues i Friends, 1999

Jeta e Matthew Perry në foto

Perry dhe yjet e tij në një nga shfaqjet e tyre të fundit, 2003

Jeta e Matthew Perry në foto

Perry dhe miqtë e tij në "People's Choice Awards" në 1995

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi