"Nuk e duron dot kolegun", arsyeja pse Steven Seagal nuk ka qenë pjesë e "The Expandables"

Nga A2 CNN
22 Maj 2024, 19:03 | Showbiz

"Nuk e duron dot kolegun", arsyeja pse Steven Seagal nuk ka qenë

Nuk është sekret që Steven Seagal ka pasur shumë grindje dhe ka krijuar shumë armiqësi me aktorë të tjerë të filmave aksion. Njëri prej tyre është edhe Jean-Claude Van Damme. Dhe pikërisht kjo armiqësi me belgun është pengesa kryesore që e pengon Seagalin të jetë pjesë e një filmi “The Expendables”, sagë e krijuar nga Sylvester Stallone si homazh për yjet e filmave aksion.

Me fjalët e vetë Seagal, në këta filma ka njerëz që ai nuk i pëlqen, duke iu referuar fytyrave të njohura si vetë Jean-Claude Van Damme dhe producentit Avi Lerner.

Në një intervistë të vitit 2014 për “Big Issue” dhe me “The Expendables 3” që do të dilte së shpejti në treg, Seagal zbuloi pse nuk është shfaqur kurrë në një film të kësaj sage të suksesshme të krijuar nga Stallone. Në thelb, aktori deklaroi se nuk pëlqente shumë njerëz që ishin pjesë e këtyre filmave. Natyrisht, ai nuk dha emra konkretë. Megjithatë, edhe nëse nuk përmendi emra, duke marrë parasysh problemet e tij në të kaluarën me Jean-Claude Van Damme dhe duke ditur që belgu mori pjesë në filmin e dytë të publikuar në vitin 2012, nuk duket e paarsyeshme të mendohet se personi kryesor që Seagal nuk do të donte të ishte bashkë në një sheshxhirim është pikërisht Van Damme.

Gjithashtu, ndjenja atëherë ishte e ndërsjellë, pasi Van Damme ​​vuri veton ndaj Steven Seagal në “The Expendables 2”.

Një tjetër nga njerëzit e përfshirë në filmat “The Expendables” që Seagal urren është producenti Avi Lerner, i cili mori pjesë në sagë duke vënë kapital në tre pjesët e para. Lerner ka bashkëpunuar me Seagal në disa nga filmat e tij në të kaluarën, por marrëdhënia e tyre u përkeqësua dhe aktori shkoi aq larg sa të padiste Lernerin dhe kompaninë e tij të prodhimit sepse ai pretendoi se i kishte borxh para.

Lerner dhe ekipi i tij fillimisht e paditën aktorin sepse, sipas tyre, Seagal pengoi xhirimet e filmave si “Mercenary” dhe “Today You Die”. Avi Lerner ka qenë një producent shumë pjellor i filmave aksion, duke punuar me yje si Van Damme, vetë Seagal, Wesley Snipes, Stallone dhe Dolph Lundgren. Të gjithë këta aktorë, me përjashtim të Steven Seagal, janë shfaqur në të paktën një film të “The Expendables”.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, Steven Seagal mund të mos shfaqet kurrë në një film “The Expendables” për një arsye madhore: mund të mos ketë më asnjë film tjetër të kësaj sage.

“The Expendables 4” u lançua në vitin 2023 dhe ka qenë një nga dështimet më të theksuara, pasi me buxhetin e tij prej 100 milionë dollarësh, mezi ka arritur të mbledhë 50 milionë, duke i shkaktuar në mënyrë efektive humbje të mëdha ekonomike prodhuesit. As kritikat nuk kanë qenë dashamirëse ndaj filmit të fundit; në Rotten Tomatoes ka 14% vlerësim, ndërsa IMDb ka qenë disi më bujare dhe i jep një vlerësim 4.8/10.

 

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu