200 mjekë dhe infermierë të vrarë në Gaza që nga 7 tetori

Nga A2 CNN
16 Nëntor 2023, 15:27 | Bota

200 mjekë dhe infermierë të vrarë në Gaza që nga 7

Të paktën 202 punonjës shëndetësorë janë vrarë në Rripin e Gazës që nga 7 tetori dhe 200 janë plagosur. Kjo është bërë e ditur nga autoritetet e enklavës palestineze, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Numri i të vdekurve përfshin mjekë, infermierë dhe ndihmësmjekë. Gjithsej 25 spitale dhe 52 qendra mjekësore u eliminuan nga bombardimet e forta izraelite të enklavës, thanë autoritetet e Hamasit. Sipas tyre, më shumë se 60 autoambulanca janë sulmuar dhe 55 janë jashtë shërbimit.

Nga 35 spitale, 9 janë pjesërisht funksionale. Pjesa tjetër janë jashtë shërbimit.

Numri i të vdekurve palestinezë që nga e mërkura ishte 11.470, nga të cilët 4407 janë fëmijë. Më shumë se 29.000 njerëz janë plagosur.

Në spitalin al-Shifa, 40 pacientë, përfshirë tri foshnja të lindura para kohe, kanë vdekur që nga 11 nëntori për shkak të mungesës së karburantit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu