Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 37%
  • Modern 5%
  • I trashëguar 16%
  • Unik 42%

Gjuetia ndaj Donald Trump, Gjykata e New-York e ndalon të bëjë biznes për tre vite

Nga A2 CNN
17 Shkurt 2024, 11:48 | Bota

Gjuetia ndaj Donald Trump, Gjykata e New-York e ndalon të bëjë

Donald Trump ka marrë një tjetër goditje nga sistemi i drejtësisë amerikane. Gjykatësi i Gjykatës së New-York, Arthur Engoron dënoi Donald Trump dhe dy djemtë e tij Donald Jr dhe Eric të paguajnë 355 milionë dollarë. Shkak është mashtrimi me asetet e kompanisë familjare “Holding” për të marrë kushte më të favorshme nga bankat dhe kompanitë e sigurimeve.

Përveç sanksioneve, Donald Trump iu ndalua për tre vjet të bënte biznes në shtetin e Nju Jorkut ose të mbante role kryesore në ndonjë kompani në zonë, ndërsa dy djemve të tij Eric dhe Donald Jr. u ndaluan të bënin biznes në Nju Jork për dy vjet dhe u dënua me 4 milionë dollarë gjobë secili. Trump e quajti dënimin "një farsë totale" dhe njoftoi se do të apelonte.

“Ata përdorin një statut, është një statut i mashtrimit të konsumatorit që nuk është përdorur kurrë më parë për një gjë të tillë. Ata e përdorën atë për mua sepse jam duke kandiduar për president. Po e mund shumë Bidenin. Ne po mposhtim jo vetëm republikanët, por edhe Bidenin. Një sondazh doli u publikua, ne jemi 20 pikë më shumë se Biden. Nëse nuk do të vrapoja, asgjë nga këto nuk do të kishte ndodhur kurrë. Asnjë nga këto padi nuk do të kishte ndodhur kurrë. Ne do të kthehemi në punë. Është një çmim qesharak. Një gjobë prej 355 milionë dollarësh për të bërë një punë të përsosur”, tha Trump.

Krejt ndryshe ishte komenti i Prokurores së Përgjithshme të Shtetit të Nju Jorkut, Letatia James, për sa i përket dënimit, ajo foli për një fitore të jashtëzakonshme për këtë shtet, këtë komb dhe për të gjithë ata që besojnë se të gjithë duhet të respektojnë të njëjtat rregulla, madje edhe ish-presidentët. Është e paqartë se sa akses në para ka Trump, dhe vlerësimet për pasurinë e tij ndryshojnë. Revista Forbes e vlerëson vlerën e tij neto në 2.6 miliardë dollarë. Trump dëshmoi në një depozitim të prillit se ai kishte afërsisht 400 milionë dollarë kesh.

A2 CNN Livestream

A2 Business