“Rusia është gati për luftë bërthamore”, reagon Kremlini: Çmenduri e papranueshme!

Nga A2 CNN
17 Nëntor 2023, 12:46 | Bota
“Rusia është gati për luftë bërthamore”,
Foto ilustruese

Kremlini ka reaguar duke hedhur poshtë pretendimet se Rusia ishte e gatshme të niste një luftë bërthamore si “çmenduri e papranueshme“. Dmitry Peskov, zëdhënësi i saj, iu referua komenteve si “akuza të çmendura“.

Ai tha se ishte pjesë e lëvizjeve që po zhvillohej kundër Rusisë nga Perëndimi. Raportimet për këtë erdhëm pasi forcat ruse ngarkuan dje një raketë balistike ndërkontinentale të pajisur me një mjet rrëshqitës Avangard me aftësi bërthamore.

Automjeti me rrëshqitje hipersonike Avangard u prezantua nga Vladimir Putin në 2018. Në atë kohë, ai pretendoi se ishte zhvilluar si një përgjigje ndaj zhvillimit të SHBA-së të një gjenerate të re armësh.

Sipas ministrisë ruse të Mbrojtjes, në pronësi të kanalit televiziv Zvezda, raketa balistike u shfaq duke u transportuar në një kapanon lëshimi, u ngrit ngadalë në pozicion vertikal dhe më pas u ul në një bosht në rajonin e Orenburgut pranë Kazakistanit. SHBA-ja dhe Rusia janë fuqitë më të mëdha bërthamore në botë.

A2 CNN Livestream

A2 Business