Si i lejoi Izraeli kamionët me karburant në Rripin e Gazës?

Nga A2 CNN
18 Nëntor 2023, 08:37 | Bota

Si i lejoi Izraeli kamionët me karburant në Rripin e Gazës?

Izraeli do të lejojë dy kamionë me karburant në ditë të hyjnë në Rripin e Gazës, pas presionit nga SHBA. Një zyrtar i Departamentit Amerikan të Shtetit tha se Uashingtoni ushtroi presion të konsiderueshëm mbi Izraelin për marrëveshjen e karburantit.

Marrëveshja ishte rënë dakord në parim javë më parë, por u vonua nga Izraeli për dy arsye. Zyrtarët izraelitë i thanë SHBA-së se karburanti nuk kishte mbaruar në të vërtetë në Gazën jugore, dhe ata gjithashtu donin të prisnin dhe të shihnin nëse mund të negocionin fillimisht një marrëveshje pengjesh.

Zyrtari amerikan tha se rreth 140,000 litra karburant do të lejohen çdo dy ditë. Shumica e tyre është menduar për kamionët që shpërndajnë ndihma, si dhe për mbështetjen e OKB-së në sigurimin e ujit dhe kanalizimeve, tha zyrtari.

Pjesa tjetër është për shërbimet e telefonisë celulare dhe internetit, të cilat ishin ndërprerë për shkak të mungesës së karburantit.

Të premten, kompania që ofron komunikimet e Gazës tha se shërbimet e saj po ktheheshin pasi kishin marrë pak karburant nëpërmjet Unrëa, agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë.

Kreu i Unrwa paralajmëroi të enjten se agjencisë mund t'i duhet të pezullojë të gjitha aktivitetet e saj për shkak të mungesës së karburantit.

Më herët, një zyrtar izraelit tha se sasia e re e karburantit do t'i sillet popullatës civile në Rripin jugor të Gazës përmes OKB-së përmes kalimit në Rafah, me kusht që të mos arrijë në Hamas.

Zyrtari izraelit tha se karburanti do t'i japë mbështetje "minimale" sistemeve të ujit, kanalizimit dhe kanalizimeve, në mënyrë që të parandalohet shpërthimi i epidemive që mund të përhapen në zonë.

 

Organizatat ndërkombëtare kanë shprehur vazhdimisht shqetësime të mëdha për situatën humanitare që po shpaloset në Rripin e Gazës.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi