Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 89%
  • Mungesa e kohës 0%
  • Mungesë motivimi 11%
  • Lodhja fizike 0%

Ushtria amerikane në Gaza, Biden: Duhet një armëpushim i menjëhershëm

Nga A2 CNN
1 Mars 2024, 22:43 | Bota

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden njoftoi se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë ndihma humanitare dhe furnizime në Gaza.

Duke folur në Zyrën Ovale, Biden tha se SHBA-ja do të "heqë çdo ndalesë" për të dhënë ndihmë shtesë në Gaza, e cila ka qenë nën bombardime të rënda nga Izraeli që nga sulmet terroriste të Hamasit të 7 tetorit.

Biden tha se ndihmat nuk po shkojnë mjaftueshëm në Gaza dhe se ai po punonte për të ndërmjetësuar një marrëveshje të menjëhershme armëpushimi që do të lejonte ndihmë shtesë në enklavë.

Më tej, Biden shtoi se puna për një marrëveshje për lirimin e pengjeve vazhdon dhe bëri thirrje për një "armëpushim të menjëhershëm" midis Izraelit dhe Hamasit. 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli