Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 46%
  • Tre herë në javë 18%
  • Vetëm në fundjavë 4%
  • Asnjëherë 32%

Bllokojnë aksin Levan-Tepelenë, në protestë edhe blegtorët e Fierit dhe Mallakastrës

Nga A2 CNN
23 Janar 2024, 14:33 | Aktualitet

Pas protestës së blegtorëve të Jugut, paraditen e së martës kanë protestuar edhe blegtorët e Fierit dhe Mallakastrës, në lidhje me situatën e vështirë ku gjendet ky sektor.

Sipas blegtorëve, ulja e çmimit me marrëveshje nga ana e punishteve të përpunimit të qumështit si dhe mungesa e subvencioneve dhe ndihmës nga shtetit si rregullator i çmimeve nëpërmjet politikave, janë problematikat kryesore të këtij sektori.

Edhe gjatë kësaj proteste, blegtorët në mënyrë simbolike bllokuan për disa minuta aksin rrugor, Levan-Tepelenë. Ndërsa kanë deklaruar përshkallëzim të protestave nëse kërkesa të tyre do të injorohen siç ka ndodhur deri më tani. 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi