Rama konfirmon pjesëmarrjen në samitin e Zvicrës për paqen në Ukrainë

Nga A2 CNN
22 Maj 2024, 17:14 | Politikë

Rama konfirmon pjesëmarrjen në samitin e Zvicrës për paqen

Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar se do të jetë pjesë e samitit për paqen në Ukrainë që do të mbahet në mes të muajit qershor në Zvicër.

Lajmi u nda në rrjetet sociale nga vetë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili zbuloi dhe detaje të reja nga biseda me kreun e qeverisë së Shqipërisë.

“Bisedova me kryeministrin shqiptar Edi Rama, një mik i madh i Ukrainës, për Samitin e ardhshëm të Paqes dhe e falënderoj për konfirmimin që Shqipëria do të marrë pjesë. E informova kryeministrin Rama edhe për situatën në fushëbetejë, konkretisht për mbrojtjen e rajonit të Kharkiv. Ne diskutuam gjithashtu bashkëpunimin tonë të vazhdueshëm në mbrojtje”.

Samiti i paqes do të mbahet më 15-16 qershor në Burgenstock të Zvicrës, teksa Rusia nuk do të jetë pjesë e tij.

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024