Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 50%
  • Mungesa e kohës 33%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 17%

Zbardhen emrat e anëtarëve të PS për Komisionet Hetimore, Toni Gogu dhe Plarent Ndrecaj bashkëkryetarë

Nga A2 CNN
21 Mars 2024, 14:17 | Politikë

Zbardhen emrat e anëtarëve të PS për Komisionet Hetimore,

Partia Socialiste ka caktuar emrat e anëtarëve të 2 Komisioneve Hetimore që do të ndërtohen si rrjedhojë e marrëveshjes që u arrit me Rithemelimin. Bashkëkryetar me Ervin Salianjin, për Trajtimin e të Dhënave të Sistemit TIMS do të jetë Toni Gogu, e ndërsa për koncesionet në Shëndetësi, krah Albana Vokshit do të jetë Plarent Ndreca.

Sa i përket anëtarëve për koncesionet në shëndetësi nga PS-ja do të jenë Klodiana Spahiu, Milva Ekonomi, Ilirjan Pendavinji, Ilir Metaj, Edona Bilali, Petro Koçi, Klevis Xhoxhi e ndërsa nga PD Zheni Gjergji, Ina zhupa Edmond Spaho, Sajmir Korreshi dhe Petrit Vasili.

Ndërsa për TIMS, nga PD-ja do jenë Elda Hoti, Luan Baçi e Asllan Dogjani, Ramadan lika, Lefter Gështenja dhe Xhelal Mziu e ndërsa nga socialistët Nasip Naço, Blerina Gjylameti, Etilda Gjonaj, Xhemal Qefalia, Antoneta Dhima, Bardhyl Kollçaku, Denis Deliu.

Ngritja e komisioneve hetimore ishte një kërkese e padiskutueshme e opozitës që u bë edhe shkak për bojkotin dhe nisjen e një aksioni, që kulmoi me flakadanë, tymuese dhe bilbila në Kuvend.

Megjithatë, ngritja e këtyre Komisioneve erdhi pasi mazhoranca me votat e saj ndryshoi ligjin për Komisionet dhe zërat kritikë brenda Rithemelimit, por edhe në Partinë Demokratike të Lulzim Bashës, nuk e cilësojnë si një fitore të opozitës, por si një tallje e kryeministrit Edi Rama me ta.

Komisioni Hetimor oë koncesionet në shëndetësi

Nënkryetar
Plarent Ndreca                                            

Anëtarë
Klodiana Spahiu                       
Milva Ekonomi                                          
Ilirjan Pendavinji                                          
Ilir Metaj                                                         
Edona Bilali                                 
Petro Koçi                                                       
Klevis Xhoxhi                                  

Anëtarët Zëvendësues
Lavdrim Krrashi
Mirela Pitushi

Komisioni Hetimor i Kuvendit për Trajtimin e të Dhënave të Sistemit TIMS

Nënkryetar
Toni Gogu                                      

Anëtarë
Nasip Naço                                     
Blerina Gjylameti     
Etilda Gjonaj                              
Xhemal Qefalia                             
Antoneta Dhima      
Bardhyl Kollçaku                          
Denis Deliu                            

Anëtarët Zëvendësues
Eduard Ndreca
Laert Duraj

A2 CNN Livestream

Dita jonë