Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 33%
  • 1 mars 33%
  • Nuk e uroj 33%

Kupa e Afrikës 2024, mposhti Tunizinë, fitorja e parë historike për Namibinë

Nga A2 CNN
17 Janar 2024, 16:50 | Futboll

Kupa e Afrikës 2024, mposhti Tunizinë, fitorja e parë historike

Namibia regjistroi fitoren e parë historike në finalet e Kupës së Afrikës, pas suksesit minimal përballë Tunizisë.

Sfida u vendos nga goli i Deon Hoto në sekondat e fundit të lojës. Ndeshja ishte e luftuar nga të dyja ekipet, pavarësisht diferencës me 87 vende që ato kanë në renditjen botërore të FIFA-s.

Historiku dhe statistikat në fakt nuk shërbyen, pasi Namibia fitoi. Për Tunizinë mbetet detyra që të ndryshojë ecurinë prej ndeshjes së dytë ndaj Malit.

Në takimet e tjera, suksese regjistruan Mali dhe Burkina Faso.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli