Kupa e Afrikës, nga viti 2025 luhet në verë, klubet europiane festojnë

Nga Dea Kozma
7 Shkurt 2024, 10:05 | Futboll

Kupa e Afrikës, nga viti 2025 luhet në verë, klubet europiane

Nga viti 2025, Kupa e Afrikës do të luhet në muajt e verës. Njoftimin e dha vetë Federata e futbollit në Marok që do të mbajë dhe këtë event vitin e ardhshëm.

Një vendim që gëzon klubet europian, të cilat nuk janë më të detyruara të heqin dorë nga lojtarët e tyre në mesin e sezonit me një kalendar të ngjeshur në kampionat dhe kupë.

Kjo nuk është hera e parë që Kupa e Afrikës zhvillohet në verë, pasi për herë të fundit Egjipti e mirëpriti në vitin 2019. Problemi i vetëm për futbollistët do të jenë temperaturat e larta gjatë sezonit veror.

A2 CNN Livestream

Dita jonë