Sondazh: A kujdeseni për datat e skadencës së produkteve ushqimore?
  • Gjithmonë 69%
  • Rrallë 19%
  • Asnjëherë 13%

Vritet oficeri i policisë, “specialët” hakmerren duke ekzekutuar 13 trafikantë

Nga A2 CNN
1 Gusht 2023, 21:53 | Bota
Vritet oficeri i policisë, “specialët” hakmerren duke

Të paktën 13 trafikantë drogë dhe pjesëtarë bandash mbetën të vrarë pas një operacioni të policisë braziliane në një lagje të varfër të Sao Paulos.

Operacioni i forcave të rendit erdhi një ditë pasi një oficer policie himbi jetën gjatë patrullimit në rajonin e Guarazas.

Aksioni u kritikua shumë politikanë vendas, të cilët dënuan ndërhyrjen e dhunshme të policisë gjatë aksionit “Mburoja”.

Sipas të dhënave, gjatë ndërhyrjes së policisë u arrestuan 32 të dyshuar të tjerë si dhe u sekuestruan sasi të mëdha droge dhe armatimi.

“Është e papranueshme që kriminelët të sulmojnë një oficer policie. Ne nuk dëshirojmë konfrontim, por nuk tolerojmë sulme të tilla”, u shpreh guvernatori i Sao Paolos.

Nga ana e saj, Amnesty International kritikoi guvernatorin e Sao Paulos për deklaratat e tij. “Deri kur liderët do legjitimojnë brutalitetin e policisë?”, shkroi organizata për të drejtat e njeriut në rrjetet e saj sociale.

A2 CNN Livestream

Dita jonë