Derrat, “viktima” e fundit e krizës energjetike të Gjermanisë

Nga A2 CNN
4 Janar 2023, 19:03 | Bota
Derrat, “viktima” e fundit e krizës energjetike të

Tufat e derrave në Gjermani janë tkurrur në një nivel rekord pasi prodhuesit luftojnë me kostot e larta të inputeve, duke i shtuar listës së industrive gjermane të penguara nga kriza energjetike.

Rezervat e derrave dhe numri i fermave të derrave ranë "për shkak të situatës së vazhdueshme ekonomike të vështirë", tha në një deklaratë për shtyp të mërkurën Zyra Federale Gjermane e Statistikave (Destatis), duke shtuar se një rritje e mprehtë e kostove të energjisë, plehrave dhe ushqimit e kishte shtyrë prodhimin.

Vendi regjistroi 21.3 milionë derra në 3 nëntor, një rënie prej mbi 10% krahasuar me një vit më parë dhe një rënie gati 20% krahasuar me vitin 2020, duke e çuar atë në një nivel më të ulët historik, sipas Destatis.

Gjermania humbi gjithashtu 1,900 ferma derrash këtë vit, pas një rënie prej 1,600 fermash midis 2020 dhe 2021. Në tetor - muaji i fundit për të cilin janë të disponueshme të dhënat - kostot e prodhimit për të gjithë mishin u rritën me gati 47% krahasuar me të njëjtën kohë të vitit të kaluar, tregojnë të dhënat e Destatis.

Të dhënat përfaqësojnë një tjetër goditje për industrinë gjermane, e cila ka luftuar me rritjen e çmimeve të energjisë gjatë vitit të kaluar, të shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës në fund të shkurtit.

Shumë prodhues në sektorë me energji intensive, duke përfshirë kimikatet, qelqin dhe metalet, kanë shkurtuar prodhimin e tyre, ndërsa disa janë duke pushuar nga puna stafin dhe duke zhvendosur pjesë të operacioneve të tyre jashtë vendit për t'ia dalë mbanë.

Rreth 2 milionë punëtorë në Gjermani mund të pushojnë nga puna pranverën e ardhshme pasi punëdhënësit e tyre përballen me çmimet e larta të energjisë dhe një mungesë të mundshme të gazit.

Për fermat e derrave, kostot e energjisë nuk janë problemi i vetëm. Një shpërthim i virusit të murtajës afrikane të derrave në Gjermaninë lindore, i kombinuar me një rënie të eksporteve në Kinë, për shkak të politikës së saj të rreptë zero-Covid, e cila u hoq vetëm në fillim të këtij muaji, kanë shkaktuar gjithashtu dhimbje koke për prodhuesit, sipas shoqatës gjermane të industrisë së mishit.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024