Kina po përjeton reshjet më të mëdha në 140 vjet, viktima dhe përmbytje

Nga A2 CNN
2 Gusht 2023, 07:44 | Bota

Kryeqyteti i Kinës, Pekini është goditur nga përmbytjet shkatërruese, që ka parë në ditët e fundit shirat më të dendur në 140 vjet.

Sipas Shërbimit Meteorologjik të Pekinit, vlera maksimale e reshjeve të regjistruara ndërmjet mbrëmjes së të shtunës dhe mëngjesit të së mërkurës në një stacion në qytet ishte 744.8 milimetra dhe është "shiu më i madh në 140 vjet". Matjet e sakta filluan në vitin 1883. Rekordi i mëparshëm i shiut u vendos në 1891 me 609 mm.

Shirat e rrëmbyeshëm që kanë goditur kryeqytetin kinez dhe provincën veriore fqinje, Hebei, kanë lënë të paktën 20 të vdekur dhe 19 të zhdukur në total, sipas mediave zyrtare. Përmbytjet kanë përmbytur rrugët dhe kanë ndërprerë rrugët e komunikimit.

Tajfuni Doksuri, i reduktuar në një stuhi, ka përfshirë Kinën nga juglindja në veri që nga e premtja, kur goditi provincën lindore të Fujian pasi goditi Filipinet fqinje. Shirat e rrëmbyeshëm filluan të godasin zonën metropolitane të Pekinit të shtunën.

Në vetëm 40 orë, kryeqyteti kinez pa ekuivalentin e reshjeve mesatare të një muaji të tërë korriku. Shirat e dendur në kryeqytet kanë vrarë të paktën 11 persona, duke përfshirë një zjarrfikës që po merrte pjesë në operacionet e shpëtimit.

Në Hebein fqinj, moti i keq ka lënë të paktën nëntë të vdekur dhe gjashtë të zhdukur. Kina po përjeton mot ekstrem dhe temperatura rekord këtë verë, ngjarje që shkencëtarët thonë se janë përkeqësuar nga ndryshimet klimatike.

Ndërkohë, tajfuni Khanun me erëra prej 220 kilometrash në orë, ekuivalenti i një uragani të kategorisë 4 të Atlantikut, bëri kalimin e tij më të afërt në ishujt jugperëndimorë të Japonisë Okinawa herët të mërkurën.

Në 24 orët e fundit, në shumë vende në Okinawa kanë rënë 175 deri në 220 milimetra reshje. Më shumë se 600.000 banorë u urdhëruan të evakuoheshin nga shtëpitë e tyre dhe erërat e forta shkatërruan linjat e energjisë, duke lënë më shumë se 200.000 familje pa energji elektrike.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni