Sondazh: Të bëhesh i pasur në Shqipëri është:
  • E lehtë 0%
  • E vështirë 80%
  • E pamundur 20%

Trump akuzohet për komplot për përmbysjen e rezultatit të zgjedhjeve të vitit 2020

Nga A2 CNN
2 Gusht 2023, 07:31 | Bota
Trump akuzohet për komplot për përmbysjen e rezultatit të

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, është akuzuar për komplot për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020. Ai akuzohet për katër akuza, duke përfshirë komplotin për të mashtruar SHBA-në, ndërhyrjen e një dëshmitari dhe komplot kundër të drejtave të qytetarëve.

Aktakuza përfshin një hetim mbi ngjarjet që lidhen me trazirat e 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA-së.

Trump, i cili kandidon sërish për president, mohon akuzat. Në rrjetet sociale ai e quajti rastin “qesharak”.

"Ata duan një tjetër aktakuzë të rreme kundër meje, një ditë pasi skandali Joe Biden, një nga më të mëdhenjtë në historinë amerikane, shpërtheu në Kongres”, shkroi ai në rrjetet sociale..

Politikani republikan është akuzuar në dy raste të tjera: për keqpërdorimin e dosjeve të klasifikuara dhe falsifikimin e të dhënave të biznesit për të mbuluar një pagesë ndaj yllit porno, Stormy Daniels.

Hetimi zgjedhor është fokusuar në veprimet e zotit Trump në periudhën dymujore midis humbjes së tij ndaj Joe Biden dhe trazirave në Uashington DC, ku mbështetësit e tij sulmuan Kongresin ndërsa ligjvënësit vërtetuan fitoren e demokratit.

Këshilltari special Jack Smith, i cili drejtonte hetimin tha: "Sulmi në kryeqytetin e vendit tonë më 6 janar 2021 ishte një sulm i paprecedentë ndaj selisë së demokracisë amerikane. Siç përshkruhet në aktakuzë është ushqyer nga gënjeshtra".

Smith e përfundoi deklaratën e tij të shkurtër duke u zotuar se do të kërkonte "një gjyq të shpejtë", ndërsa theksoi se ish-presidenti "duhet të supozohet i pafajshëm derisa të provohet fajësia".

Trump do të paraqitet në gjykatë të enjten në Uashington DC. Aktakuza prej 45 faqesh liston gjashtë bashkëpunëtorë të paidentifikuar: katër avokatë, një zyrtar i departamentit të drejtësisë dhe një konsulent politik.

Dokumenti i gjykatës akuzon zotin Trump për një "komplot për të dëmtuar, penguar dhe mposhtur funksionin e qeverisë federale përmes pandershmërisë, mashtrimit dhe mashtrimit".

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu