Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 46%
  • Tre herë në javë 18%
  • Vetëm në fundjavë 4%
  • Asnjëherë 32%

Deri më tani mbi 5 mijë të vrarë, UNICEF: Gaza, vendi më i rrezikshëm në botë për të qenë fëmijë!

Nga A2 CNN
22 Nëntor 2023, 20:37 | Bota

Deri më tani mbi 5 mijë të vrarë, UNICEF: Gaza, vendi

Kryetarja e agjencisë së fëmijëve të Kombeve të Bashkuara, Unicef, e ka cilësuar Rripin e Gazës si “vendin më të rrezikshëm në botë për të qenë fëmijë”.

Duke iu drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së më herët, Catherine Russell tha se marrëveshja e armëpushimit e arritur me vështirësi midis Izraelit dhe Hamasit nuk do të mjaftonte për të shpëtuar jetën e tyre.

Më shumë se 5,300 fëmijë thuhet se janë vrarë në Gaza që nga sulmi i Hamasit në Izrael më 7 tetor, që përbën 40% të vdekjeve. Ajo shtoi se ishte “e përhumbur” nga ajo që pa në një vizitë të fundit në jug të Gazës.

Përveç bombave, raketave dhe armëve, fëmijët e Gazës janë në rrezik ekstrem nga kushtet katastrofike të jetesës. Russell përsëriti thirrjen e saj për punonjësit humanitarë që të kenë qasje të qëndrueshme të sigurt në Gaza.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi