Sondazh: A ju shqetëson lënia në harresë e Bibliotekës Kombëtare?
  • Po 71%
  • Jo 24%
  • Nuk më intereson 6%

Sulmi i dyshuar terrorist në kufirin Kanada-SHBA, shpërthimi i fuqishëm lë dy të vdekur

Nga A2 CNN
22 Nëntor 2023, 21:09 | Bota
Sulmi i dyshuar terrorist në kufirin Kanada-SHBA, shpërthimi i
Pamje nga vendi i ngjarjes

Dy persona kanë vdekur nga shpërthimi i një mjeti në pikëkalimin Kanada-SHBA. Mediat e huaja shkruajnë se dy personat vdiqën brenda automjetit që shpërtheu pranë ujëvarës së Niagarës.

Sipas burimeve paraprake, dyshohet se sulmi është terrorist, ndërkohë po punohet për zbardhjen e plotë të ngjarjes dhe personave të përfshirë.

Në lidhje me ngjarjen ka reaguar kreu i vendit, Justin Trudeau, i cili deklaroi se po shqyrtohen masa shtesë për të siguruar kalimet kufitare në të gjithë vendin.

Duke folur në parlamentin e Kanadasë, Trudeau tha se hapat shtesë të sigurisë mund të shtohen në të gjitha pikat e hyrjes së Kanadasë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu