Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Akuzat e Haradinajt për zgjedhjet e parakohshme, PDK dhe VV zbulojnë të vërtetën për A2CNN

Nga Tomorr Avdia
28 Mars 2024, 20:13 | Politikë

Kosova mund të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare këtë verë. Gati çdokush nga spektri politik në vend, flet për këtë, madje edhe prej partisë në pushtet - por, zyrtarisht, askush nuk e thotë se përse vendi do të duhej të shkonte në një proces të ri votimesh, pak muaj para përfundimit të mandatit të Qeverisë së Albin Kurtit.

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, thotë se ka një marrëveshje të fshehtë mes PDK-së dhe Vetëvendosjes për ta çuar vendin në zgjedhje të parakohshme.

Ish kryeministri foli edhe për kërkesën e PDK-së që zgjedhjet të mbahen këtë qershor.

Ne kemi mocion për shkarkim të qeverisë, kështu është radha , nëse shkojmë drejt në shpërbërje të Kuvendit që i kërkon dy e treta, është kryesisht agjenda e Kurtit kjo, që i bie PDK po ja plotëson kërkesën Kurtit, ose kanë koalicion me Kurtin për mënyrën si me ecën përpara drejt zgjedhjeve”, - ka theksuar Haradinaj.

Ndaj deklaratës së Haradinaj ka reaguar kryetari i Grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, që për A2 CNN thotë se partia e tij ka nisur me kohë përgatitjen për zgjedhjet, duke zyrtarizuar dhe një kandidat për kryeministër.

Zv/shefi i Grupit parlamentar i Vetëvendosjes, Adnan Rrustemi, ka deklaruar për A2CNN se partia në pushtet është gati për të votuar shpërbërjen e kuvendit, por jo për të rrëzuar qeverinë.

Tri partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, PDK, LDK dhe AAK, ka kohë që kanë shprehur gatishmërinë për të shkuar në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Por ende nuk kanë gjetur një formulë.

Javën e kaluar, oferta e kryeministrit Albin Kurti për partitë opozitare se “bashkë mund t’i bëjnë numrat për ta shpërndarë Kuvendin”, ka rikthyer debatin për zgjedhje të parakohshme në vend.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani