Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 42%
  • Modern 8%
  • I trashëguar 8%
  • Unik 42%

"Lufta" për liri, Berisha rikthehet në Gjykatën e Lartë, kërkon të "thyejë" arrestin

Nga A2 CNN
22 Mars 2024, 15:10 | Politikë

Beteja e ish-kryeministrit, Sali Berisha, për liri është zhvendosur sërish në Gjykatën e Lartë. Kjo gjykatë ka regjistruar rekursin e bërë nga ish-kryeministri nën hetim nga SPAK për “korrupsion” kundër masës “arrest në shtëpi”, caktuar nga Gjykata e Posaçme dhe konfirmuar nga Apeli.

Lideri demokrat qëndron në këtë masë prej 30 dhjetorit të vitit të kaluar, kur gjyqtarja Irena Gjoka vendosi të ashpërsojë në izolim shtëpiak, masat e mëhershme “detyrim për paraqitje” e “ndalim të daljes jashtë shtetit”. 

Kërkesa e radhës gjyqësore e Berishës për të dalë nga brendia e banesës në rrugën “Mustafa Matohiti” është regjistruar në Gjykatën e Lartë më 20 mars. Si relator i saj është zgjedhur gjyqtari Sokol Binaj, ndërkohë që ende nuk është caktuar një datë për zhvillimin e seancës së parë.

Kjo kërkesë është përpjekja e dytë e ish-kryeministrit në Gjykatën e Lartë për të rrëzuar masat e sigurisë të dhëna ndaj tij për llogari të hetimit të dosjes “Partizani”.

Më 5 mars një kolegj penal i Gjykatës së Lartë refuzoi kërkesën e Berishës për shuarjen e masës “detyrim për paraqitje” dhe “ndalim të daljes jashtë shtetit”, pranimi i së cilës do të sillte edhe shuarjen e masës “arrest në shtëpi”.

Nga ana tjetër, më 12 mars, Gjykata e Posaçme refuzoi kërkesën e tij për shfuqizim të masës “arrest në shtëpi”, ndërsa më 25 mars, Apeli i Posaçëm do të shqyrtojë ankimin e Berishës kundër vendimit që i refuzoi lejen për të marrë pjesë në seancat plenare të Kuvendit të Republikës. 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli