Asnjë humbje jete dhe dyfishim të të shëruarve nga koronavirusi në 24 orë

Nga A2 CNN
7 Tetor 2022, 18:21 | Aktualitet
Asnjë humbje jete dhe dyfishim të të shëruarve nga

Asnjë humbje jete dhe dyfishim të të shëruarve nga koronavirusi në vendin tonë në 24 orët e fundit përkundër atyre të infektuar. Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 33 qytetarë në 709 testime. Në të gjithë vendin janë 353 qytetarë aktivë me Covid19. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë, ndërsa janë shëruar 70 qytetarë.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

7 Tetor 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 709 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 33 qytetarë, në këto bashki:

15 në Tiranë, 4 në Sarandë, 3 në Vlorë, nga 2 qytetarë në Shkodër, Kurbin, Kavajë, Gjirokastër, nga 1 qytetarë në Fier, Selenicë, Elbasan.

Janë 353 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 70 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 327,355 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (7 Tetor 2022)

Raste të reja ditore                33

Të shëruar në 24 orë             70

Të shtruar në spitale             5

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                     709

Testime totale                   1,985,808

Raste pozitive                      331,297

Raste të shëruara                  327,355

Raste Aktive                             353

Humbje jete                              3,589

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    205

Elbasan                   35

Vlorë                         34

Fier                           18

Shkodër                 15

Lezhë                        13

Gjirokastër                12

Durrës                     8

Dibër                           5

Korçë                         4

Berat                           3

Kukës                          1

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024