Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Baza e armëve, i arrestuari lidhje me Edison Harizajn, snajperi dyshohet se u përdor në vrasjen e Sinomatit

Nga A2 CNN
8 Mars 2024, 10:50 | Kronikë

Detaje të reja kanë dalë në dritë për operacionin “Knock Out 6”, që çoi paraditen e djeshme në zbulimin e një baze armatimesh në fshatin Babicë e Madhe të Vlorës.

A2 CNN ka siguruar pamje të banesës që shërbente si “magazinë” armësh dhe bie në sy fakti se është e rrethuar me kamera sigurie. Brenda banesës ndodheshin vetëm familjarët e Luçiano Derajt. Në katin e parë, jetonin gjyshërit, njerka dhe babai i të riut, një ish-ushtarak që momentalisht punon si taksist.

Familjarët shprehen se u tronditën kur panë aq shumë policë në banesë. Jashtë kamerave ata thonë se në banesën dykatëshe, ku mësynë forcat speciale RENEA, u bë kontroll i befasishëm pa ndonjë urdhër paraprak kontrolli.

Sipas tyre, djali u arrestua në ambientet e punës dhe më pas u dërgua në banesë me pranga, ku u ushtrua edhe kontrolli i imtësishëm.

35-vjeçari Luçiano Deraj është pronar i një servisi makinash. Ai ka qenë i arrestuar në Itali në tetor të vitit 2014, pasi u kap me armë dhe 34 kilogramë marijuhanë. Deraj dyshohet se i përket një grupi kriminal, i cili bashkëpunonte me të ndjerin Edison Harizaj (i njohur si Faqedjeguri). Një pjesë e grupit ku ai bën pjesë, figurojnë të skeduar me dosjen e të zhdukurve në Vlorë.

Ndërkohë, sipas policisë pas vrasjes së Harizajt, Deraj dhe anëtarët e tjerë të grupit kanë rënë në sy për afërsinë me Ines Hajrullën, i cili ka rënë pre e disa atentateve, përgjatë viteve të fundit, por edhe me fisin Llanaj.

Sa i përket arsenalit të armëve që përfshinte snajperë, pistoleta, kallashnikovë, fishekë, maska, çifte, radiomarrëse dhe mina me telekomandë, nënvizohet se ai është më i madhi i gjetur ndonjëherë në qytetin bregdetar.

Për shkak të kalibrit 7.65 mm, snajperi që është sekuestruar dyshohet se është përdorur në ekzekutimin e fundit të ndodhur në Vlorë. Vrasja me snajper ndodhi më 7 janar në lagjen “Hajro Cakërri”, ku një predhë la të vdekur në vend 22-vjeçarin Gëzim Sinomati, teksa qëndronte në ballkonin e banesës së tij.

Maskat me silikon që janë gjetur përdoren për ndryshimin e imazhit të anëtarëve të grupit dhe bombat plastike për mos u kapur nga detektorët. Ato përfshihen në listën e mjeteve më të avancuara që përdorte ky grup ku Deraj bën pjesë.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani