Vdes në moshën 90-vjeçare astronauti i fundit i mbijetuar i “Apollo 7”

Nga A2 CNN
4 Janar 2023, 21:02 | Bota

Astronauti amerikan Walter Cunningham, anëtari i fundit i mbijetuar i misionit të parë të NASA-s, që transmetoi TV drejtpërdrejt nga orbita, ka vdekur në moshën 90-vjeçare.

“Apollo 7” ishte një mision 11-ditor në vitin 1968 që testoi aftësinë për t'u ankoruar dhe për t'u takuar në hapësirë. Por ekuipazhi gjithashtu fitoi një Emmy për transmetimin e tyre. Ai hapi rrugën për uljen në hënë nga “Apollo 11” më pak se një vit më vonë.

Nasa konfirmoi vdekjen e Cunningham dhe tha se ai ishte "instrumental për suksesin e programit tonë të uljes në Hënë". Një përfaqësues i familjes tha se ai vdiq në një spital në Hjuston të martën nga shkaqe natyrore "pas një jete të plotë dhe të plotë".

Cunningham lindi në Creston, Iowa, dhe vazhdoi të fitojë një diplomë master në fizikë nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos. Ndërsa punonte si civil në atë kohë, ai ishte një nga tre astronautët e zgjedhur për fluturimin e parë hapësinor me njerëz në programin “Apollo”.

Si pilot i modulit hënor për “Apollo 7”, ai shoqërohej nga kapiteni i marinës Walter Schirra dhe majori i Forcave Ajrore Donn Eisele. Ai kishte shërbyer më parë në marinën amerikane dhe marinsat dhe kishte kryer 54 misione me një avion luftarak mbi Kore, duke u tërhequr në gradën e kolonelit.

Pasi u tërhoq nga NASA në 1971, ai u bë folës publik dhe pritës në radio. Ai gjithashtu u bë një mohues i hapur i ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njeriu, pavarësisht konsensusit nga shkencëtarët se njerëzit kanë kontribuar në temperaturat mesatare më të ngrohta në Tokë.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani